مقالات

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

برای یادگیری پیانو راه ها و شیوه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها یادگیری پیانو با میدی کیبورد می باشد. شما در زمانی که تصمیم می گیرید کاری را انجام دهید یا مهارت و هنری را فرا بگیرید، برای انجام آن کار یا فرا گرفتن هنر یا مهارت مورد نظرتان، راه های مختلف و متنوعی را در پیش دارید. هر کدام از این راه ها هم اثر بخشی مشخصی دارند و در این زمینه همگی آن ها با هم برابر نیستند. در مورد آموزش پیانو هم این بحث وجود دارد و شمایی که به دنبال یادگیری پیانو هستید، راه هایی متفاوتی را در پیش دارید. در ادامه بحث یادگیری پیانو با میدی کیبورد هم همراه سپهر ملودی باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مسائلی مثل آموزش پیانو با کیبورد کامپیوتر، کیبورد مناسب برای یادگیری پیانو، هزینه کلاس پیانو، یادگیری پیانو با میدی کیبورد و… کسب کنید.

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

بهتر است در اولین قدم و پیش از صحبت درباره مسائلی مثل آموزش پیانو با کیبورد کامپیوتر، با بحث اصلی، یعنی یادگیری پیانو با میدی کیبورد آشنا شویم. بسیاری از شرکت‌ها میدی کیبوردهایی با اندازه‌های مختلف به بازار عرضه می‌کنند که این محصولات از ۲۵ کلاویه تا ۸۸ کلاویه طراحی و تولید شده اند. کلمه MIDI مخفف کلمات Musical Instrument Digital Interface به معنای “رابط دیجیتال آلات موسیقی” است. MIDI زبانی‌ است که به کامپیوتر، آلات موسیقی و سخت‌افزارهای مرتبط، امکان تعامل با همدیگر را میدهد. اجزای تشکیل ‌دهنده MIDI شامل رابط (کارت صدا)، اتصالات و برنامه‌ای که داده‌های میدیِ ارسال شده، توسط آن قابل خواندن باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: پیانو سایلنت چیست؟

در مورد یادگیری پیانو با میدی کیبورد و در کل میدی کیبورد، باید بدانید که بسیاری از تنظیم کنندگان و افرادی که می‌خواهند با استفاده از میدی کیبوردهای خود، به نوشتن لاین‌های مختلف در پروژه‎‌های خود بپردازند، محصولاتی را خریداری می‌ کنند که دارای ۲۵ تا ۴۹ کلاویه باشد. این میدی کیبوردها اندازه کوچکی دارند و به راحتی بر روی میز استودیوی آن‌ها قرار می‌گیرد. اما اگر شما می‌خواهید با استفاده از میدی کیبورد خود به طور اختصاصی به نواختن پیانو و یادگیری آن بپردازید، بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که دارای ۶۱ کلاویه یا ۸۸ کلاویه می‌ باشند.

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

درست به مانند اندازه و تعداد کلاویه های میدی کیبوردها، امکاناتی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌ شود نیز بسیار متفاوت است و محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که برای افراد مختلفي مثل شمایی که به دنبال یادگیری پیانو با میدی کیبورد هستید، طراحی شده اند. بسیاری از میدی کیبوردهای موجود در بازار به طور اختصاصی برای تنظیم کننده‌ها طراحی شده اند و برای آن‌ها امکانات مختلفی از جمله دکمه‌های مختلف، ناب‌ها و همچنین درام پدهای بی شمار در نظر گرفته شده تا به این ترتیب بتوانند ایده‌های خود را سریع تر ضبط کنند. صد البته برای شمايي که می‌خواهيد از میدی کیبورد خود برای یادگیری پیانو با میدی کیبورد و تنها برای نواختن پیانو استفاده کنند، خرید چنین میدی کیبوردهایی منطقی نیست، و باید میدی کیبورد مناسب برای نواختن پیانو را خریداری نمایید.

آموزش پیانو با کیبورد کامپیوتر

یکی از نکاتی که پیش از پرداختن هزینه کلاس پیانو و شروع یادگیری پیانو با میدی کیبورد بد نیست بدانید، این است که چه باور کنید یا نکنید، برای یادگیری نوازندگی پیانو حتما مجبور به خرید پیانوی آکوستیک یا دیجیتال نیستید، و برای شروع می‌تونید از همین صفحه کلید یا کیبورد رایانه شخصی خودتان استفاده کنید. البته این روش زیاد توصیه نمی شود زیرا اصولی نیست و شما حتی با یادگیری با این روش هم، در زمان اجرای قطعات بر روی پیانو به مشکل خواهید خورد، از همین رو بهتر است برای یادگیری پیانو ترجیحا از پیانو استفاده کنید، و تحت نظر یک استاد مجرب مثل سپهر ابراهیمی باشید. اما به هر حال دانستن و آشنایی با آموزش پیانو با کامپیوتر خالی از لطف هم نیست.

کسب اطلاعات بیشتر: روش صحیح آموزش پیانو به کودکان

نرم افزاری ویژه و کاربردی برای آموزش پیانو در کامپیوتر وجود دارد و شما با استفاده از این نرم افزار می توانید به آموزش پیانو پرداخته یا اگر نواختن پیانو را آموخته اید می توانید به کسب تجربه های بیشتر بپردازید. با استفاده از این نرم افزار می توانید سرعت خود را در نواختن نت های مختلف بیشتر کنید، می توانید با استفاده از این نرم افزار نت های کاغذی را خوانده و بنوازید، میتوانید با استفاده از این نرم افزار تمرین نواختن انگشتی را انجام دهید، می توانید با استفاده از این نرم افزار به بیش از ۱۵۰ آهنگ پیش فرض دسترسی داشته باشید و…

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

یادگیری پیانو با میدی کیبورد

کیبورد مناسب برای یادگیری پیانو

یکی از مهم ترین مسائل پیش از شروع به یادگیری پیانو با میدی کیبورد، بحث یافتن کیبورد مناسب برای یادگیری پیانو است. برای پیاده کردن تمرین های پیانو بهتر است ۵ اکتاو در اختیارمان باشد. برای یادگیری پیانو با میدی کیبورد، و مثلاً اجراي تمرین های هانون این طیف از کلید ها را لازم دارند. مقداری که دست ها و حالت طبیعی بدن ما می تواند به راحتی با آن کار کند همان اکتاو های میانی هستند. البته که اکتاو های اولی و آخری پیانو هم به خیلی دلایل و روش ها مورد استفاده هستند ولی حداقل در موسیقی هایی که می شنویم و می خواهیم بنوازیم استفاده نمی شوند پس ۵ اکتاو برای این دوره کافی است. معمولاً کیبورد ها در حالت استاندارد، یکی از عدد های ۲۵، ۳۷، ۴۹، ۶۱، ۷۳، ۸۸ را در اسم شان دارند که نشان دهنده ی تعداد کلاویه ی آن ها است. اين را هم باید بدانید که کیبورد ۲۵ به معنی ۲ اکتاو و به ترتیب مدل های بعدی هر کدام یک اکتاو بیشتر دارند تا ۸۸ که ۷ اکتاو دارد و دقیقاً به تعدادو ترتیب کلید های پیانو است.

آیا با ارگ میتوان پیانو یاد گرفت؟

یکی از سوالاتی که خیلی از افراد پیش از شروع یادگیری پیانو با میدی کیبورد یا همان پیانو با آن مواجه هستند، این است که آیا با ارگ می توان پیانو یاد گرفت یا نه، در پاسخ به این سوال باید گفت که کیبورد و پیانو شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند و از سویی تفاوت هایی هم با هم دارند که این خود باعث می شود این کار در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز داشته باشد که امکان دارد آموزش صحیح و اصولی را تحت شعاع قرار دهد از این رو توصیه می شود موارد زیر را حتما مطالعه نمایید.

کسب اطلاعات بیشتر: آموزش نت خوانی پیانو

  • صدای پیانو و ارگ دارای تفاوت های بسیاری هستند و با تمرین ارگ درک شنیداری شما تحت تاثیر قرار میگیرد.
  •  بسیاری از تکنیک هایی در پیانو وجود دارد را نمیتوان با ارگ اجرا و تمرین کرد.
  • کلاویه های ارگ بسیار سبک تر از پیانو هستند و انگشت های شما به شکل نا درست عادت میکند که اصلاح آن در آینده برای پیانو بسیار سخت است.

هزینه کلاس پیانو

امید است مطالب بیان شده در طی مقاله یادگیری پیانو با میدی کیبورد یعنی مسائلی مثل آیا با ارگ می توان پیانو یاد گرفت، کیبورد مناسب برای یادگیری پیانو، یادگیری پیانو با میدی کیبورد، آموزش پیانو با کیبورد کامپیوتر، هزینه کلاس پیانو و… برای شما مفید واقع شده باشند. به طور کلی اما نظر تمام متخصصان و اساتید حوزه آموزش پیانو این است که حد المقدور هنر جو اقدام به خرید یک دستگاه پیانو کند، و کار یادگیری پیانو را تحت نظر یک استاد مجرب و حرفه ای فرا بگیرد. از همین رو اگر که شما هم به دنبال یادگیری پیانو هستید، به شما توصیه می شود که سری به سایت سپهر ملودی بزنید، و آموزش پیانو در منزل را تحت نظر استاد سپهر ابراهیمی که یکی از بهترین و مجرب ترین اساتید پیانو در کرج و تهران است، شروع نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *