مقالات

کوک کردن پیانو گرند

نحوه کوک کردن پیانو گرند

کوک کردن پیانو گرند یکی از کار هایی است که باید هر از چند گاهی توسط افرادی که صاحب پیانو های آکوستیک، چه نوع گرند پیانو و چه نوع دیواری هستند صورت بگیرد. ساز های موسیقی هم درست به مانند تمامی وسایل نیاز به نگهداری درست و انجام برخی کار ها به صورت دوره ای، برای کارکرد درست و تولید صدای مناسب هستند. در مورد پیانو ها و همانطور که گفته شد، پیانو های آکسویتک یا مکانیکی هم همین داستان وجود دارد و چک آپ آن ها در دوره های زمانی مختلف لازم و ضروری می باشد. اگر که صاحب پیانو های مکانیکی یا آکوستیک و به خصوص پیانو های گرند هستید، در ادامه بحث کوک کردن پیانو گرند هم همراه سپهر ملودی بمانید تا اطلاعات بیشتری در مورد تیونر مخصوص پیانو، آچار کوک پیانو، نحوه کوک کردن پیانو گرند و کوک پیانو در کرج و تهران کسب نمایید.

نحوه کوک کردن پیانو گرند

پیش از صحبت درباره نحوه کوک کردن پیانو گرند و مسائلی مثل تیونر مخصوص پیانو، بد نیست که کمی هم درباره خود گرند پیانو ها بدانیم. گرند پیانو ها که به پیانو های افقی نیز معروف هستند را می توان زیباترین، با کیفیت ترین، برزگترین و گرانترین نوع پیانو ها دانست، این پیانو ها علاوه بر آن که عملکردی استثنایی دارند از کیفیت ساخت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند، به شکلی که انتخاب اول پیانیست های حرفه ای همواره گرند پیانوها هستند. از مزایای این پیانوها میتوان به کیفیت بالا، زیبایی چشم نواز و صدایی بی نظیر اشاره کرد به طرزی که برای هر کاری از جمله آموزش پیانو صفر تا صد در منزل نیز مناسب هستند؛از معایب آن ها هم تنها میتوان به جاگیر بودن به علت اندازه بزرگ و قیمت بسیار بالای آنها اشاره کرد. همچنین این پیانو ها خود به 6 دسته گرند کنسرت، گرند نیمه کنسرت/بالروم یا حرفه ای، گرند کلاسیک/نشیمن یا پذیرایی، گرند متوسط و گرند کوچک تقسیم میشوند.

کسب اطلاعات بیشتر: یادگیری پیانو با میدی کیبورد

شمایی که به دنبال یادگیری و خرید پیانو هستید، به طبع باید راجع به نحوه نگهداری آن ها هم اطلاعاتی داشته باشید. از همین رو در صورتی که به دنبال استفاده از پیانو گرند برای آموزش هستید، باید از نحوه کوک کردن پیانو گرند هم مطلع باشید. برای انجام نحوه صحیح کوک و رگلاژ پیانو، ابتدا باید با اجزای تشکیل ‌دهنده آن آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید کوک و رگلاژ پیانو را بهترین نحو ممکن انجام دهید. البته به طور کلی بهتر است که برای یادگیری پیانو از یک استاد حرفه ای پیانو مثل سپهر ابراهیمی استفاده کنید، و با کمک استاد پیانو، کار کوک کردن پیانو گرند را انجام دهید.

نحوه کوک کردن پیانو گرند

نحوه کوک کردن پیانو گرند

 در قسمت داخلی پیانو سیم‌ها به چند قسمت تقسیم شده است، یکی قسمت باس که به محض فشار دادن یک کلاویه، چکش تنها به یک سیم برخورد می‌ کند و یک بخش دیگر در همین قسمت نیز وجود دارد که چکش با فشردن یک کلاویه با دو سیم برخورد می‌کند، ولی شما در هر دو حالت باید متوجه یک صدای واحد شوید.

 قسمت دوم که در قسمت میانی پیانو وجود دارد که با نام  middle شناخته می‌شود و با فشردن یک کلاویه که در این قسمت تعبیه شده است، هر کدام از این چکش‌ها به‌جای دو سیم، به سه سیم برخورد می‌کنند، ولی در کوک کردن پیانو برای اینکه بتوانید به طور واضح متوجه یک صدای واحد شوید، این سه سیم باید روی فرکانس استاندارد 440 هرتز تنظیم شود.

در هنگام کوک کردن پیانو گرند و تیون کردن پیانو به این نکته دقت داشته باشید که دستگاه های تیونرمخصوص کوک پیانو، فقط برای تنظیم کردن یکی از این سیم‌ ها به ما کمک می ‌کند، ولی برای تنظیم صدای دوسیم دیگر باید از طریق گوش دادن متوجه هارمونی صدا شویم؛ زیرا گوش ما برای تنظیم صدای پیانو بسیار قوی ‌تر از دستگاه‌های تیونر عمل می‌ کند و دقت بیشتری دارد.

اگر یکی از نت‌های پیانو شما به طور مثال نت «می» در صورت نواختن پیانو به‌جای یک صدا دو یا سه صدا به طور همزمان ایجاد کند، برای تنظیم کردن آن نت باید با استفاده از یک ابزار جداکننده بین یک سیم به طور مثال سیم سمت چپ با دوسیم دیگر یک فاصله ایجاد کنید تا صدای آن دوسیم دیگر قطع شود و چکش فقط به یکی از سه سیم مذکور برخورد کند و یک صدا از آنها خارج شود.

برای انجام نحوه کردن پیانو گرند به روش صحیح و رگلاژ پیانو لازم است با استفاده از یک آچار کوک پیانو، گوشی‌ یا پین بلوک مربوط به سیم مورد نظر را بگیرید و کلاویه مربوطه را به صورت مکرر فشار دهید تا خط‌ هایی که تیونر نمایش میدهد، به صورت ثابت درآید. ابزار جدا کننده را بردارید و در کنار سیم سمت راست قرار دهید تا سیم این سیم همچنان صامت بماند ولی سیم وسط آزاد شود.

 در این مرحله از کوک پیبرای تنظیم کردن سیم وسط با استفاده از سیم سمت چپ از طریق گوش دادن باید ابتدا باید آچارکوک پیانو را بر پین بلوک وسطی که سیم وسط به آن متصل شده است، ‌قرار دهید. سپس همان کلاویه را مجددا به صورت مکرر فشار می‌دهیم و چرخاندن پین مربوطه را تا جایی ادامه می‌دهیم که در دستگاه تیونر مانند سیم قبل خطوط نمایشگر ثابت شوند؛

کسب اطلاعات بیشتر: پیانو سایلنت چیست؟

 اکنون دو سیم پیانو کوک شده‌اند، حال باید به سراغ سیم سوم یعنی سیم سمت راست برویم. برای تنظیم سیم سمت راست به کمک استاد پیانو در کرج و تهران،‌ باید آن را با سیم وسط که در مرحله قبل به کوک آن پرداخته شد، کوک کنیم. برای این ‌کار مجددا ابزار جدا کننده و آچار کوک پیانو را برمیداریم و در کنار سیم اول یعنی سیم سمت چپ که کوک آن را در ابتدا با دستگاه تیونر انجام دادیم، قرار میدهیم تا صدای آن قطع شود و این‌ بار برای تنظیم سیم سوم از سیم وسط کمک میگیریم.

برای تنظیم سیم سوم، آچار را بر پین مربوط قرار می‌ دهیم و مانند دو سیم دیگر، چرخاندن پین بلوک را تا زمانی که خطوط روی دستگاه تیونر ثابت شوند، ادامه میدهیم. به این صورت شما موفق به تنظیم نت پیانو و کوک کردن پیانو خود خواهید شد. به طور کلی اما به دلیل حساسیت کار کوک کردن پیانو گرند و وجود داشتن احتمال خطا، توصیه می شود که حتما کار را با کمک یا تحت نظر یک استاد پیانو حرفه ای که کار آموزش پیانو را هم برای تان انجام می دهد، مثل استاد سپهر ابراهیمی کمک بگیرید.

تیونر مخصوص کوک پیانو

همان طور که قبل تر هم به آن اشاره شد، تنظیم پیانو مهارت بسیار بیشتری از آنچه فکر می کنید، می خواهد. تلاش برای تنظیم صدای پیانو به این روش می تواند صدمات جدی به پیانوی شما وارد کند. بنابراین اگر ابزار مناسب (تنظیم آچار ، نوار نمدی ، گوه لاستیکی) و نرم افزار مناسب را بدست آورید، می توانید برای تنظیم پیانو خود تلاش کنید. در دید کلی اما، تنها یک تیونر خوب قادر به تنظیم تنظیماتی است که پس از کوک کردن صحیح، باعث می شوند تا مدت زمان زیادی شما به کوک کردن پیانو گرند نیاز پیدا نکنید.

نحوه کوک کردن پیانو گرند

نحوه کوک کردن پیانو گرند

تیونر مخصوص کوک پیانو یک وسیله الکتریکی می باشد که با آن کوک پیانو را انجام می دهند، ممکن است که نوازندگان حرفه ایی پیانو و تکنسین های ماهر برای انجام کوک کردن پیانو گرند به تیونر مخصوص کوک پیانو نیازی نداشته باشند اما وجود تیونر مخصوص کوک پیانو برای دقت لازم در انجام کوک بسیار مفید و کاربردی می باشد . تیونر کوک پیانو که در بازار موجود هستند معمولا دارای اجزای زیر هستند : 1)  یک صفحه مانیتوری یا عقربه ایی 2)  یک میکروفن 3)  سه عدد چراغ و… .

کسب اطلاعات بیشتر: روش صحیح آموزش پیانو به کودکان

آچار کوک پیانو

اما یکی از مهم ترین ابزار ها برای کوک کردن پیانو گرند و در کل پیانو هم آکوستیک، آچار کوک پیانو است. این محصول، یکی از کاربردی ترین ابزار ها هنگام کوک کردن پیانو گرند در نظر گرفته می ‌شود. با استفاده از این آچار میتوانید پیچهایی که برای کوک ساز در نظر گرفته شده است را باز کنید و در نهایت آنها را سفت کنید. این آچار به گونه ای طراحی شده است که می‌توانید به راحتی آن را بچرخانید. بدنه این محصول نیز از جنس استیل مقاوم ساخته شده است تا در مقابل ضربه مقوم باشد.

آموزش پیانو در کرج و تهران

امید است مطالبی که در طی مقاله کوک کردن پیانو گرند عنوان شدند، مثل نحوه کوک کردن پیانو گرند، تیونر مخصوص پیانو، آچار کوک پیانو، کوک پیانو در کرج و تهران و… برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشند. به طور کلی اما همان طور که در طی مقاله هم اشاره هایی به آن شد، بهتر است که چه برای خرید پیانو دیجیتال یا آکوستیک مثل همین گرند پیانو، و چه برای آموزش و یادگیری نواختن پیانو، از یک استاد حرفه ای و مجرب مثل استاد سپهر ابراهیمی استفاده کنید و با کمک او کار کوک کردن پیانو گرند را انجام دهید. از همین رو در صورتی که به دنبال خرید پیانو یا آموزش پیانو و کار های حوزه آن هستید، به شما توصیه می شود که حتما سری هم به سایت سپهر ملودی بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *