آموزش پیانو 

آموزش پیانو و یادگیری آن همواره یکی از مهارت هایی بوده است که میان مردم و به خصوص آن هایی که به هنر و موسیقی علاقمندند، پرطرفدار بوده است. اما داشتن یک معلم خوب و با تجربه در این زمینه بسیار مهم است. در صورتی که اهل تهران و یا کرج هستید و می خواهید آموزش پیانو در تهران را شروع کنید با سپهر ملودی همراه باشید. ساز پیانو در حدود سال 1700 میلادی در شهر پادووای ایتالیا، توسط بارتولومئو کریستافوری اختراع شد. بارتولومئو کریستافوری ایده ساخت این ساز را از هارپیسکورد که یک ساز با شکل و شمایل پیانو بود، گرفت. ازآن زمان به این سمت، به جز یک دهه اول که کسی با پیانو هنوز آن چنان آشنا نبود، پیانو همواره در طول این 312 سال میان مردم جوامع و کشور های مختلف مثل کشورمان ایران، از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است، به نحوی که سالیانه شاهد این هستیم که نه تنها از تعداد علاقمندان به پیانو و یادگیری آن کم نمی شود، بلکه روز به روز به تعداد آن ها افزوده هم می شود. در صورتی که شما هم در میان این افرادی که علاقمند به یادگیری پیانو هستند قرار دارید، به شما توصیه می شود که در ادامه مقاله هم همراه سپهر ملودی بمایند، تا با مسائلی مثل آموزش آنلاین پیانو، کتاب آموزش پیانو، کلاس آموزش پیانو، بهترین کلاس پیانو در تهران، آموزش پیانو پیشرفته و… آشنا شوید.

آموزش پیانو در تهران

ممکن است با شنیدن آموزش پیانو در تهران تنها یک یا دو روش یادگیری و آموزش و یادگیری پیانو به ذهن تان خطور کند، که باید گفت این تصویری که در ذهنتان وجود دارد، تصویر درستی نیست. برای یادگیری پیانو راه های مختلف و متنوعی وجود دارد و شما تنها یک انتخاب پیش روی تان ندارید، زیرا اساتید مختلف پیانو، هر کدام راه های متفاوتی را در پیش پای افرادی که قصد یادگیری پیانو را دارند، می گذارند، و شما می توانید با هر شیوه ای که به آن علاقه دارید، یادگیری پیانو را دنبال کنید. البته این روش ها هر کدام از مزایا و معایبی دارند و برخی از آن ها از دیگری بهتر هستند. برای آشنایی بهتر و بیشتر شما با راه های یادگیری پیانو یکسری از آن ها در قسمت زیرین معرفی شده اند.

اگر که شما هم ساکن شهر تهران هستید و به دنبال آموزش پیانو در تهران می گردید، ادامه مقاله را از دست دهید. پیانو یکی از ساز های کلاسیک و از محبوب ترین ساز ها و آلات موسیقی است. دلیل محبوبیت زیاد پیانو هم شیوه کاری، زیبایی ساز، و صدای منحصر به فردی است که تولید می کند. اگر که شما هم به یادگیری پیانو و نواختن آن علاقه مندید، در ادامه مطلب آموزش پیانو در تهران هم همراه سپهر ملودی باشید تا بیشتر و بهتر در مورد مسائلی مثل تاریخچه پیانو، انواع پیانو مثل پیانو آکوستیک و پیانو دیجیتال، قیمت کلاس پیانو در تهران آموزش پیانو در تهران و… بدانید.

مرکز آموزش پیانو در تهران

شهر تهران یکی از بزرگ ترین شهر های خاورمیانه می باشد و به چهار منطقه غرب، شرق، جنوب و شمال تقسیم می شود. هر کدام از این مناطق هم خود دارای جمعیت قابل توجهی می باشد، که همین موضوع هم باعث بالا بودن جمعیت شهر تهران می باشد. در میان این جمعیت کثیر افراد ساکن تهران هم خیلی ها هستند که به دنبال آموزش پیانو در تهران هستند، آن هم به این دلیل که همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد، یادگیری پیانو مطلبی است که از دیرباز و از زمان پیدایش پیانو و ساخته شدن اولین دستگاه آن، مورد توجه افراد بسیاری بوده است. دلیل این موضوع هم این قضیه می باشد که پیانو موسیقی و آوای دلنوازی را تولید می کند که روح انسان را جلا می بخشد. نواختن پیانو نه تنها مهارت و هنری خاص است، بلکه باعث ایجاد حس آرامش و سبکی هم می شود. در قسمت پایینی یکسری این پاراگراف به یکسری از مسائل درباره آموزش پیانو در تهران مانند تاریخچه پیانو و انواع پیانو به طور نسبتا کاملی پرداخته شده است.

آموزش پیانو

آموزش آنلاین پیانو در تهران

 در این روش شما با مراجعه به سایت های مختلف تحت آموزش افراد و اساتید مختلف قرار میگیرید و آن ها به صورت آنلاین و بر خط درس های لازم را به شما منتقل کرده، و شما هم آن ها را بر روی پیانو پیاده می کنید و نتیجه را به استاد نشان می دهید. شیوه کاری در آموزش آنلاین پیانو اینگونه میباشد که شما در کلاس پیانو ثبت نام می کنید، استاد آموزش ها و مطالبی که شما باید یاد بگیرید را از طریق شبکه های اجتماعی یا سایت برای شما می فرستد و شما آن ها را تکرار و تمرین می کنید، به صورت هفتگی با استاد تماس تصویری برقرار می کنید، و او به صورت زنده و بر خط نواختن شما و روند آموزش شما را بررسی می کند و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، روش درست آن را بر روی پیانو به شما نشان می دهد، تا شما آن را اصلاح کنید تا نواختن تان پیشرفت کند و آموزش پیانو در تهران پیشرفته را فرا بگیرید.

دوره های یادگیری پیانو در تهران

احتمالا دیده اید که در امروزه روز برای یادگیری هر مهارت و هر موضوعی، برخی افراد متخصص آن حوزه آمده اند و اقدام به ساخت دوره های آموزشی کرده اند. یادگیری پیانو در تهران هم از این قافله عقب نماده است. از همین رو ممکن است که برخی از کسانی که استاد پیانو در شهر های مختلف هستند را دیده باشید که اقدام به تهیه و فروش دوره های یادگیری پیانو کرده باشند. دوره های آموزشی پیانو تلفیقی از آموزش ویدیویی، آفلاین، و آموزش آنلاین هستند و به صورت از راه دور صورت می گیرند. در روش یادگیری پیانو در تهران به کمک دوره، استاد یک پکیج کامل آموزش صفر تا صد پیانو، و مسائل و نکات یادگیری پیانو را در اختیار شما قرا می دهد که شما باید طبق آن و پله پله نواختن پیانو را یاد گیرید. علاوه بر این هم شما در تمام طول دوره یادگیری حمایت و پشتیبانی استاد را دارید و هر زمان که سوالی داشته باشید، می توانید به او مراجعه کنید.

آموزش پیانو
آموزش پیانو

بهترین کلاس آموزش پیانو در تهران

شاید که نه، قطعا می توان گفت که قدیمی ترین روش آموزش پیانو در تهران، در ایران و جهان، روش آموزش کلاسی و حضوری می باشد. در این روش افراد برای یادگیری پیانو، طبق برنامه مشخص و در زمان های مشخصی از ماه و هفته در کلاس آموزش پیانو در تهران حضور پیدا می کند. هر کدام از شیوه های یادگیری پیانو مزیت های خود را دارند اما با توجه به این موضوع که در کلاس حضوری استاد شخصا و در بازه های زمانی هفتگی یا ماهیانه بالای سر هنرجو می باشد و بر روند یادگیری و نواختن او نظارت می کند، می شود گفت که استاد بهتر می تواند دانش، روش و شیوه های درست نواختن را به هنرجو منتقل کند. این قضیه را تحقیقات هم ثابت کرده است که دیدار حضوری و شنیدن صحبت های استاد به شکل حضوری در روند یادگیری هر مهارت یا هنری، اثر بخشی اش از شنیدن صحبت های استاد در فضای مجازی یا ویدیویی بیشتر است. از همین رو پیشنهاد می شود که اولویت اول یادگیری پیانو را بر روی شرکت در بهترین کلاس آموزش پیانو در تهران یا هر شهری که ساکن آن هستید بگذارید.

دوره آموزش پیانو در تهران

یک نکته ای هم که لازم است آن را بدانید، این است که خود کلاس پیانو در تهران هم تنها به یک شکل تشکیل نمی شود و مدل های مختلفی دارد. اولین شیوه ی برگزاری و شرکت در کلاس پیانو که ممکن است به ذهن تان خطور کند، احتمالا شیوه حضور در کلاس پیانوی آموزشگاه های موسیقی است. در این شیوه آموزشی، شما بر اساس برنامه ای که برایتان مشخص می کنند در کنار تعدادی شاگرد و هنرجوی دیگر، تحت نظر یک استاد در کلاس شرکت می کنید و روند یادگیری پیانو را دنبال می کنید.

راه دومی که برای تشکیل کلاس پیانو در تهران وجود دارد کلاس و تدریس خصوصی پیانو است. در این شیوه یادگیری شما در وهله اول یک استاد پیانوی خوب و حرفه ای پیدا می کنید که آموزش شما را به طور خصوصی و با تشکیل جلسات کلاس پیانو شروع و پیگیری کند. مزیت این شیوه یادگیری پیانو این است که شما دیگر مجبور نخواهید بود برای شرکت در کلاس های پیانو مسافتی هر چند کم یا زیاد را طی کنید و این استاد است که در زمان های مشخص به خانه شما مراجعه می کند و آموزش شما را پیگیری می کند. همچنین دیگر مزیت این روش هم این است که تمام تمرکز استاد در طول یادگیری و آموزش بر روی شما خواهد بود و بر عکس کلاس های آموزشگاهی، توجه استاد بین شما و چند نفر دیگر تقسیم نخواهد شد.

البته برای آموزش خصوصی پیانو در تهران یک شیوه دیگر هم وجود دارد که شما از آموزشگاه پیانو در خواست کلاس خصوص می کنید، و تحت تعلیم یکی از اساتید آموزشگاه، به صورت خصوصی قرار میگیرید. اما در این شیوه هم شما باید مسافتی را تا آموزشگاه طی کنید و یکی از مزیت های آموزش خصوصی پیانو را از دست می دهید. در قسمت زیرین این پاراگراف یکسری از چیز هایی که شما در کلاس آموزش پیانو یاد خواهید گرفت، گرد آوری شده اند.

 • شما در زمان آموزش پیانو در تهران یا هر شهر دیگری، نحوه صحیح نشستن و پوزیشن درست نشستن در هنگام نواختن را فرا خواهید گرفت.
 • با مبانی کلی موسیقی و تئوری موسیقی به طور کامل آشنا خواهید شد.
 • در مورد استیل و تاریخچه جهانی موسیقی اطلاعات زیادی را کسب خواهید کرد.
 • تکنیک های مرتبط با سبک های مختلف پیانو نوازی را فرا خواهید گرفت.
 • شیوه تمرین ذهنی و بدون ساز را یاد خواهید گرفت.
 • اجرا کردن درست قطعه های موسیقی از لحاظ مواردی مثل دینامیک، ریتم، سونوریته، موزیکالیته، تمپو آگوگیک، تیونینگ و… را فرا خواهید گرفت.
 • انتقال انرژی را خواهید آموخت.

آموزش صفر تا صد پیانو در تهران

شیوه مرسومی که برای یاد دادن پیانو به هنرجویان در اکثر کشور های جهان و ایران از آن استفاده می شود، شیوه آموزش صفر تا صد پیانو است. دلیل این موضوع هم این است که هنرجویی که تازه تصمیم گرفته است که یادگیری پیانو را آغاز کند، طبیعتا یا هیچ چیزی در باره پیانو و نحوه نواختن آن نمی داند، و یا اگر هم که چیزی بداند، این اطلاعات او بسیار ناچیز و کم خواهد بود و مجددا باید مطالب برای او مرور شوند. در آموزش صفر تا صد پیانو، مطالب از پایه ای ترین چیز ها مثل این که پیانو چیست، چه شکلی است و هر کدام از اجزای آن چه هستند، به هنرجو آموزش داده می شوند و به مرور این اطلاعات و مطالب تخصصی تر می شوند، تا هنرجو به سطح مطلوب خود برسد و بتواند حتی بدون نگاه به دفتر نت ها، قطعه مودر نظرش را بنوازد. در قسمت زیرین این پاراگراف دو بخش مهم از دوره آموزشی پیانو یعنی آموزش مبتدی پیانو آموزش پیانو در تهران پیشرفته را مشاهده می کنیم.

آموزش پیانو

آموزش پیانو در تهران

آموزش مبتدی پیانو

به طبع همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد، هنرجو در اوایل که به آموزش و یادگیری پیانو روی می آورد، اطلاعات چندانی درباره پیانو و این که چگونه نواخته می شود ندارد. از همین رو در وهله اول و در پارت یا بخش اول یادگیری پیانو، او با مسائل اولیه پیانو آشنا خواهد شد و به نواختن قطعات ساده و ابتدایی روی خواهد آورد تا این تمرین ها زیر نظر استاد پیانو که از تجربه بالایی برخوردار است پیشرفت کنند و هنرجو آماده شود که به مرحله بعدی آموزش، یعنی آموزش پیشرفته پای بگذارد.

آموزش پیانو پیشرفته

آموزش پیانو پیشرفته دومین مرحله از آموزش های استاد به هنرحو است. در این مرحله استاد تا حد زیادی مطالب ابتدایی و نواختن قطعه های ساده و نسبتا آسان تا متوسط را به هنرجو آموخته است، و هنرجو با کلیت نواختن پیانو و این که قطعات چگونه نواخته می شوند، آشنایی پیدا کرده است، و ذهنش آماده یادگیری مطالب جدید و پیشرفته تر شده است. در این بخش از کار، استاد شروع به دادن تمرین های سخت تر و پیچیده تر که به سطح تمرکز بیشتری نیاز دارند، به هنر جو می کند تا نواختن او تقویت شود، و او به مرحله ای برسد که بتواند نواختن پیانو را در لیست مهارت های خود قرار دهد و حتی بدون دفتر نت هم بتواند قطعه های مورد نظرش را بنوازد.

آموزش پیانو برای بزرگسالان در تهران

عمده گروهی که برای آموزش و یادگیری پیانو اقدام می کنند گروهی نیستند جز گروه بزرکسالان. به طور کلی انسان کمال گرا است و دائم به دنبال این است که پیشرفت کند و چیز های جدید تری را یاد بگیرد، این داستان هم تا آخرین لحظه زندگی او ادامه دارد. یکی از انواع مهارت هایی هم که برای انسان و به خصوص بزرگسالان جذابیت دارد نواختن پیانو است. زیرا نواختن پیانو نه تنها یک مهارت است، بلکه یک هنر هم هست و نواختن آن باعث ایجاد احساس خوب و آرامش در انسان می شود. یکی از خدماتی که در سپهر ملودی به شما عزیزان ارائه می شود، آموزش پیانو به بزرگسالان است، بزرگسالان به این علت که به بلوغ عقلی و ذهنی رسیده اند، بهتر می توانند مراحل کار را درک کنند اما به دلیل این که درگیر کار و زندگی روزمره شان هستند، ممکن است کمی مشکل در تمرکز کردن و انجام تمرینات داشته باشند، که این مسئله هم در کلاس آموزش پیانو در تهران استاد سپهر ابراهیمی، چه کلاس آموزش حضوری و چه آموزش مجازی، کاملا قابل حل شدن است.

آموزش پیانو برای کودکان در تهران

یکی دیگر از عمده گروه هایی که برای یادگیری پیانو اقدام میکنند، کودکان هستند. آموزش پیانو برای کودکان، کاملا با آموزش پیانو برای بزرگسالان متفاوت است. زیرا کودکان روحیه لطیف تری دارند و زود تر از هر چیزی خسته می شوند، به همین خاطر نیاز است که به شیوه ای بسیار متفاوت و خاص، نواختن پیانو به آنها آموزش داده شود، تا هم کلاس برایشان جذابیت پیدا کند و به نواختن پیانو علاقه مند شوند، و هم به سرعت و به بهترین شکل ممکن نواختن پیانو را فرا بگیرند. در سپهر ملودی دوره های خاصی برای آموزش صفر تا صد پیانو برای کودکان در نظر گرفته شده است تا با توجه به روحیه لطیف آن ها و با بازی، نواختن پیانو به بهترین شکل ممکن به آن ها آموزش داده شود.

آموزش پیانو

آموزش پیانو در تهران

کتاب آموزش پیانو

یک بحثی که می شود گفت در میان تمامی روش های مختلف یاد دهی پیانو مثل آموزش آنلاین پیانو، آموزش حضوری و… مشترک می باشد، بحث وجود کتاب های آموزش پیانو است. کتاب آموزش پیانو کتابی است که قطعات و مراحل آموزشی در آن قرار گرفته است و هنرجو قطعات را از روی آن می نوازد. این کتاب که از لزومات دوره آموزشی پیانو است، قطعات و آموزش ها را از پایه و بسیار ساده شروع کرده و آنها را پله پله سخت تر و پیشرفته تر می کند. البته در میان کتاب ها هم قضیه ای که در باره روش های آموزشی پیانو وجود داشت، وجود دارد. به این ترتیب که کیفیت و ارزش آموزشی کتاب های آموزش پیانو با یکدیگر یکسان نیستند و برای مثال برخی از آن ها بهترین کتاب های آموزش پیانو برای بزرگسالان و برخی دیگر بهترین کتاب پیانو برای کودکان هستند. در قسمت زیرین این پاراگراف یکسری از کتاب های آموزش پیانو را باهم مشاهده می کنیم.

کتاب اتودهای کاربردی برای هنرجویان مبتدی 599: کتاب پیانوی اتودهای کاربردی برای هنرجویان مبتدی 599 که نوشته آرون چرنی است، به تمرینات انگشت کمک شایانی می کند و اتود های خوب و کاربردی ای را به هنرجو آموزش می دهد.

کتاب چهل آهنگ برگزیده برای پیانو: این کتاب آموزش پیانو تالیف استاد ناصر جهان آرای به زبان فارسی می باشد. کتاب چهل آهنگ برگزیده برای پیانو، یک مجموعه از قطعات پاپ و کلاسیک می باشد و آموزش را از درجه آسان تا سخت به ترتیب دنبال می کند. زبان، مفاهیم و آموزش این کتاب به شکل ساده و مفهوم نوشته شده است تا هنرجو به راحتی بتواند آن را درک کند و مطالب را فرا بگیرد. بسیاری از کلاس های آموزش پیانو که بهترین کلاس پیانو در تهران هم هستند، از این کتاب برای آموزش هنرجویان استفاده می کنند.

کتاب فرهنگ لغت آکورد پیانو: این کتاب، یعنی کتاب فرهنگ لغت آکورد پیانو و به طور کاملی به مسائلی مثل نت نویسی، انگشت گذاری، نمودار های کیبورد برای آکورد های مهم و… پرداخته است.

کتاب اشمیت: کتاب اشمیت با ویرایش ویلارد پالمر و نسخه ی ترجمه ی ندا علی نقی، یکی از کتاب هایی است که به هنرجو در تقویت تکنیک کمک میکند. اشمیت خود یکی از بزرگترین نوازندگان پیانو بوده است و کتاب او نیز یکی از کتاب آموزش پیانو های خوب و بسیار کاربردی است. تمرینهای این کتاب شامل سرعت بالا در نواختن هستند و برای تسلط بیشتر هنرجویان مورد استفاده قرار میگیرند.

اساتید مشهور پیانو

در طول تاریخ و از زمان پیدایش و اختراع پیانو، افراد مختلفی بوده اند که به نوازندگی پیانو پرداخته اند و آن را به دیگران آموزش داده اند، اما در این میان برخی اساتید هستند که به علت مهارت بالایشان در نوزاندگی پیانو در تاریخ نامشان ثبت شده و هرگاه که نام پیانو هم به میان می آید، همگان به یاد آن ها می افتند. این که پیش از شروع آموزش پیانو آنلاین یا سایر روش ها، با برخی از اساتید به نام پیانو آشنا شوید، مزیت های مختلفی خواهد داشت. از مزیت های آشنایی با اساتید پیانو می توان به این موضوع اشاره کرد که با دیدن کار آن ها و نواختن آن ها انگیزه شمایی که به دنبال یادگیری پیانو و بهترین کلاس پیانو در تهران یا شهر خودتان هستید، افزایش پیدا خواهد کرد. در قسمت زیرین این پاراگراف به یکسری از اساتید پیانو که نامشان در تاریخ جاودانه شده است، اشاره شده است.

 • کلارا شومان (۱۸۹۶-۱۸۱۹) Clara Schumann.
 • فردریک شوپن (۱۸۴۹-۱۸۱۰) Frédéric Chopin.
 • لودیگ وان بتهوون (۱۸۲۷-۱۷۷۰) Ludwig van Beethoven.
 • کلودیو آرائوClaudio Arrau .
 • گلن گولد (۱۹۸۲-۱۹۳۲) Glenn Gould.
 • ولادیمیر اشکنازی (۱۹۳۷) Vladimir Ashkenazy.
 • مارتا آرگریچ Martha Argerich.
 • سویاتوسلاو ریختر (۱۹۹۷-۱۹۱۵) Sviatoslav Richter.
 • ولفگانگ آمادئوس موتسارت (۱۷۹۱-۱۷۵۶) Wolfgang Amadeus Mozart.
 • آلفرد برندل (۱۹۳۱) Alfred Brendel.
آموزش پیانو

آموزش پیانو

بهترین استاد پیانو در تهران

یکی از مهم ترین مسائلی که برای داشتن بهترین آموزش پیانو در تهران یا هر شهری که ساکن آن هستید، باید بدانید، این است که با ویژگی ها و مشخصه های یک استاد پیانوی خوب آشنا شوید تا بتوانید از میان سیل اساتید پیانو، یکی که مناسب ترین است را برای آموزش دادن پیانو به خودتان انتخاب کنید. این قضیه ی انتخاب استاد از آن جایی اهمیت دارد که کسی که شما را تعلیم میدهد بسته به مهارت ها، شیوه تدریس، میزان دانش و اطلاعاتی که دارد نواختن پیانو را به شما می آموزد، به همین خاطر باید به این مورد دقیت کنید که باید استادی را برای یادگیری پیانو انتخاب کنید که از خصوصیات و ویژگی های خاصی برخوردار باشد تا شما بتوانید به کمک، و تحت نظارت او، نواختن پیانو را به بهترین و سریع ترین شکل ممکن فرا بگیرید. برخی از خصوصیاتی که یک استاد پیانو باید آن ها را داشته باشد، در زیر گردآوری شده اند.

 • یک استاد پیانوی خوب، می تواند به تمامی گروه های جامعه فارغ از سن و جنس و شرایطشان، پیانو آموزش بدهد و آن ها را به یک نوازنده پیانوی خوب تبدیل کند.
 • یک استاد پیانو باید تمامی راهنمایی های لازم و مشاوره ها را در تمامی زمینه ها، از جمله خرید ساز و پیانو و…. به شما بدهد.
 • آن تایم بودن استاد و حضور به موقع و منظم او در کلاس.
 • داشتن اخلاق خوب، صبور بودن، داشتن تحمل بالا و برخورد مناسب با هنرجو.
 • داشتن تجربه بالا در صنعت موسیقی و به خصوص آموزش پیانو در مهرشهر یا شهر های دیگر.

بهترین کلاس پیانو در تهران

این همه مطالب در طی مقاله گفته شدند تا کمکی هر چند کوچک و اندک به شمایی که به دنبال یادگیری پیانو هستید بکنند، و امید است که در این زمینه هم موفق بوده باشند و شما را راهنمایی کوچکی کرده باشند. اگر که با انجام تحقیقات و جمع آوری اطلاعات لازم به این نتیجه رسیدید که برای یادگیری نواختن پیانو اقدام کنید، به شما پیشنهاد می شود که حتما سری به سایت سپهر ملودی بزنید، و با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا هم مشاوره ای در زمینه یادگیری پیانو بگیرید، و هم آموزش پیانو و بهترین کلاس پیانو در تهران را تحت نظر استاد سپهر ابراهیمی که از با تجربه ترین اساتید پیانو در کرج و تهران است، شروع نمایید.

قیمت کلاس پیانو در تهران

سعی شد در طول مقاله آموزش پیانو در تهران مطالبی مثل تاریخچه ساز پیانو، انواع پیانو مثل پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک، قیمت کلاس پیانو در تهران، آموزش پیانو در تهران و… بیان شوند تا کمک اندکی به شمایی که بدنبال یادگیری پیانو هستید، شده باشد. خب به طبع زمانی که انسان می خواهد که کاری را انجام دهد، یکی از مهم ترین فاکتور ها و معیار ها برای او، هزینه ای است که برای انجام آن کار باید بپردازد. در مورد آموزش پیانو در تهران هم قصه به همین شکل است و این طبیعی است که شمایی که به دنبال یادگیری پیانو هستید، به دنبال این باشید که ببینید چقدر باید برای قیمت کلاس پیانو در تهران هزینه کنید. در مورد قیمت کلاس پیانو در تهران اما، باید گفت که به این دلیل که هر استاد بر حسب فاکتور های مختلفی بر روی کار خود قیمت می گذارد، نمی توان قیمت مشخصی را بیان کرد، از همین رو برای اطلاع از قیمت آموزش پیانو و در کل یادگیری پیانو به شما توصیه می شود که سری به سایت سپهر ملودی بزنید، و آموزش و تدریس خصوصی پیانو در هر نقطه از تهران و کرج که ساکن آن هستید را تحت نظر استاد سپهر ابراهیمی شروع کنید.

تاریخچه ساز پیانو

قبل از این که آموزش پیانو در تهران را شروع کنید، بیاید تاکمی کمی درباره تاریخچه ساز پیانو برایتان گفته شود. اولین بار در سال 1700 میلادی بود که بارتولومئو کریستافوری در شهر پادووای ایتالیا این ساز را اختراع کرد، اختراعی که به جای این که بلافاصله مورد توجه همگان قرار بگیرد و دنیا را متحول کند، حدود یک دهه طول کشید تا خود را به جهان بشناساند؛داستان مشهور شدن این ساز از سال 1711 شروع شد، زمانی که یک نویسنده ایتالیایی مقاله ای درباره دیاگرام مکانیزم پیانو نوشت که بعد این مقاله نیز پس از مدتی به زبان آلمانی ترجمه شد. در اینجا و پس از ترجمه آن به زبان آلمانی بود که مقاله به صورت گسترده مورد توجه عموم قرار گرفت و داستان مشهوریت پیانو آغاز شد. در قسمت زیرین یکسری نکات تاریخی دیگر در مورد پیانو را با هم شاهد هستیم.

هاردیسکورد

شما که به فکر آموزش پیانو در تهران هستید برایتان خارج از لطف نیست که این را هم بدانید که قبل از اختراع پیانو توسط بارتولومئو کریستافوری از سازی به نام هاریسکورد استفاده میشد که علارغم شباهت نسبی، تفاوت های بسیار مهمی با پیانو داشت؛عمده تفاوت هاردیسکورد و پیانو در این بود که در هاردیسکورد صدایی که بر اثر ضربه شما به کلاویه تولید میشد مستقل از شدت ضربه وارده شما ثابت بود، اما در پیانو شما قادر خواهید بود با تغییر شدت ضربه صدای تولیدی ساز را تغییر دهید، به طوری که با ضربه آرام صدایی نرم و ملایم و با ضربه محکم تر صدایی درشت ایجاد کنید.

نام گذاری پیانو

نام این سازی که شما قصد دارید به صورت آموزش پیانو در تهران یاد بگیرید در ابتدا پیانو نبوده است و بعد ها به پیانو تبدیل شده است، نام اولیه این ساز ” گراوی چمبالو کل پیانو ا فورته ” بوده است که از دو قسمت اصلی، پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی صدای بلند و رسا تشکیل شده بود تا به خوبی توانایی این ساز در تولید شدت های گوناگون صدا را نشان دهد.

انواع پیانو

به جهت آموزش پیانو در تهران باید تا حدودی با انواع پیانو و نحوه کارکرد آنها آشنا باشید. از همین رو در اینجا قرار است به همین موضوع پرداخته شود. در دید کلی پیانو ها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول که دسته ریشه دار و قدیمی هستند یعنی پیانوهای آکوستیک یا همان پیانوهای مکانیکی و دسته دوم پیانوهای دییجیتال یا برقی. هر کدام از این انواع پیانو ویژگی ها و مشخصات خاص خودشان را دارند که آن ها را از دیگری متمایز می کند. یکسری از انواع پیانو را در قسمت پایینی مشاهده می کنیم.

پیانو آکوستیک

همانطور که پیش تر اشاره شد این دسته از پیانوها یکی از دو دسته پیانو هایی هستند که شما میتوانید برای آموزش پیانو در تهران از آنها استفاده کنید. شیوه ساخت پیانو های آکوستیک به سبک همان شیوه تولید پیانو اولیه است و همچنین صدایی هم که شما میشنوید کاملا به صورت طبیعی ساخته میشود. نحوه کار پیانو های آکوستیک به صورت مکانیکی است، یعنی وقتی که کلاویه را می فشارید چکش های متصل به کلاویه به سیم های فلزی در جعبه پیانو برخورد کرده و با ارتعاش سیم ها صدا را تولید میکنند.رسیم های پیانو به صفحه ای که صفحه صدا نامیده میشود متصل هستند. کار صفحه صدا هم این است که صدا را تقویت میکند.

برای آموزش پیانو در تهران باید این نکته را نیز بدانید که نگهداری و مراقبت از پیانو های مکانیکی یا همان آکوستیک به دلیل ماهیت مکانیکی که دارند نسبت به پیانو های دیجیتال سخت تر است، به این دلیل که این پیانوها از حدود 10 هزار قطعه تشکیل شده اند، علاوه بر این که شما باید از این 10 هزار قطعه مراقبت کنید می بایست هر 6 ماه یکبار نیز پیانوتان را کوک کنید.

پیانو های مکانیکی یا آکوستیک خود در دو دسته کلی قرار دارند که در زیر آن ها معرفی شده اند.

1 – گرند پیانوها

گرند پیانو ها که به پیانو های افقی نیز معروف هستند را می توان زیباترین، با کیفیت ترین، برزگترین و گرانترین نوع پیانو ها دانست، این پیانو ها علاوه بر آن که عملکردی استثنایی دارند از کیفیت ساخت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند، به شکلی که انتخاب اول پیانیست های حرفه ای همواره گرند پیانوها هستند.

از مزایای این پیانوها میتوان به کیفیت بالا، زیبایی چشم نواز و صدایی بی نظیر اشاره کرد به طرزی که برای هر کاری از جمله آموزش پیانو در تهران نیز مناسب هستند. از معایب آن ها هم تنها میتوان به جاگیر بودن به علت اندازه بزرگ و قیمت بسیار بالای آنها اشاره کرد.

همچنین این پیانو ها خود به 6 دسته گرند کنسرت، گرند نیمه کنسرت/بالروم یا حرفه ای، گرند کلاسیک/نشیمن یا پذیرایی، گرند متوسط و گرند کوچک تقسیم میشوند.

2 – پیانو های دیواری

پیانو های دیواری نوع دیگر پیانو های مکانیکی یا همان آکوستیک هستند که برای آموزش پیانو در تهران میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. در پیانو های دیواری رشته سیم ها به صورت عمودی قرار گرفته اند؛عمده تفاوت پیانوهای دیواری در مقایسه با گرند پیانوها در این است که ارتفاع بیشتری دارند و تجربه نوازندگی متفاوتی را به علت فرق داشتن مکانیسم چکش ها در امر مرتعش کردن رشته ها ارائه میدهند.

از مزایای پیانوهای دیواری میتوان از اندازه بسیار کمتر در مقایسه با گرند پیانوها، قیمت پایین تر و مقرون به صرفه تر بودن آنها برای شمایی که تازه میخواهید آموزش پیانو در تهران را شروع کنید نام برد و از معایب آن ها هم تنها میتوان زیبایی کمتر در مقایسه با گرند پیانوها را نام برد.

پیانو های دیواری نیز مانند گرند پیانو ها خود انواعی دارند که در 4 دسته خلاصه میشوند. دسته های آپرایت حرفه ای، استودیو، کنسول و اسپینت.

پیانو دیجیتال

همانطور که گفته شد پیانوهای دیجیتال نوعی دیگر از پیانوهای قابل استفاده برای آموزش پیانو در تهران هستند.هدف از تولید این پیانوها استفاده راحت و تولید صدای مشابه با پیانو های آکوستیک بوده است. اما این نوع پیانوها همواره مخالفینی نیز داشته و دارند که مدعی هستند پیانوهای دیجیتال نوی کیبورد تلقی میشوند و پیانو نیستند. دلیل این موضوع هم این است که عمل تولید صدا در پیانو های دیجیتال به طور مکانیکی نیست، و عمل تولید صدا به شکل مجازی و الکتریکی صورت می گیرد. پیانو های دیجیتال به طور کلی دارای سه نوع هستند که عبارت اند از موارد زیرین.

1 – کلاوینت (Clavinet)

نحوه عملکرد پیانوهای دیجیتال کلاوینت که قابل استفاده برای آموزش پیانو در تهران هم هستند، به این شکل است که با فشرده شدن کلاویه توسط شما، رشته ها کشیده شده و ارتعاشی را تولید میکنند که این ارتعاش نیز توسط یک قطعه الکترونیکی تشخیص داده شده و بعد از تقویت صدا پخش میشود.

2 – کلاوینوا (Clavinova)

این نوع از پیانو های دیجیتال به طور کلی فاقد رشته هشتند و با استفاده از کلاویه های سنگین حس نواختن و نوازندگی پیانوی واقعی را به شما منتقل میکنند. نحوه تولید صدا در این پیانوها به سمپل هایی که برای هر کلاویه در نظر گرفته شده است وابسته است.

3 – فندر رودز (Fender Rhodes)

پیانو دیجیتال فندر رودز یکی دیگر از پیانو های مناسب برای آموزش پیانو در تهران است که در سال 1950 میلادی توسط هرولد رودز اختراع شده است، و نیز به مانند کلاوینت وابسته به تشخیص کشش رشته ها توسط یک قطعه الکترونیکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *