مقالات

آموزش نت خوانی پیانو

آموزش نت خوانی پیانو

یکی از آموزش های مهم در بحث یادگیری پیانو، آموزش نت خوانی پیانو به زبان ساده است. پیانو یکی از محبوب ترین ساز ها در جهان است که افراد زیادی در ایران و همه ی نقاط جهان مشتاق یادگیری آن هستند. یادگیری و آموزش پیانو کار خیلی سختی نیست و اگر که از استاد خوبی بهره گرفته شود و آموزه های استاد مدام توسط هنرجو تکرار و تمرین شود، به بهترین شکل ممکن یاد گرفته خواهد شد. یکی از مطالب مهم در نواختن و یادگیری پیانو، نت های پیانو هستند، که می شود آن ها را الفبا و کلمات پیانو، و در کل موسیقی نامید، خواندن مطلب آموزش نت خوانی پیانو برای کودکان باعث خواهد شد شما اطلاعات بیشتری راجع به پیانو، و آموزش و یادگیری آن پیدا کنید و از مطالبی مثل بهترین استاد آموزش پیانو، آموزش نت های پیانو و… هم بهره مند شوید.

نت موسیقی چیست؟

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین چیزها در موسیقی که همیشه اگر اولین مطلب نباشد، از اولین مطالبی است که به شما در زمان یادگیری هر ساز و موسیقی ای آموزش داده میشود، نت های موسیقی است. همانگونه که در قسمت قبلی هم به آن اشاره کردیم، نت ها سمبل ها و نمادهای تشکیل شده از گردی ها و خطوط مختلف هستند که به آنها حروف الفبای موسیقی گفته میشود. نت های موسیقی نشان دهنده کشش زمان و گام های صدا هایی هستند که باید توسط شما چه به وسیله پیانو، و چه به وسیله سایر سازها، نواخته شوند. از نت های موسیقی می توان به دو چنگ، سل دولاچنگ، دو سیاه و… اشاره کرد. یادگیری و آموزش نت های پیانو و آموزش نت خوانی پیانو از اولین مراحل و اقاماتی است که بهترین استاد آموزش پیانو یا هر استادی، برای آموزش پیانو به شما در نظر میگیرد.

کسب اطلاعات بیشتر: آموزش پیانو در منزل

آموزش نت های پیانو

آموزش نت خوانی پیانو

آموزش نت خوانی پیانو

در قسمتهای قبلی هم به دفعات اشاره شد که نت های موسیقی از کلیدی و پایه ای ترین مباحث در یادگیری و آموزش پیانو هستند، از همین رو هر هنرجویی در قدم اول باید آموزش نت های پیانو و آموزش نت خوانی پیانو را ببیند تا بتواند به دنیای یادگیری پیانو و نواختن آن پا بگذارد. نت های پیانو که احتمالا نام آنها را از قبل هم شنیده و بلد باشید، به ترتیب، دو، ر، می، فا، سل، لا و سی، هستند. این هفت نت در صفحه کلید پیانو چندین بار به تریتب تکرار شده اند که در بحث آموزش نت خوانی پیانو به طور مفصل تری به آن ها پرادخته خواهد شد. ‌بهترین استاد آموزش پیانو یا هر استاد پیانویی برای آموزش اولیه و پیدا کردن آشنایی نسبی هنرجو با نت ها، باید مراحل زیر را طی کند.

  • آماده کردن ذهن هنرجو با مفاهیم اولیه و تئوریک.
  • معرفی و نشان دادن خطوط حامل و کلیدهای موسیقی.
  • معرفی کردن نت های موسیقی و توضیح راجع به آن ها.
  • نشان دادن مکان نت ها بر روی خطوط حامل.
  • و در قدم آخر نشان دادن نت ها بر روی صفحه پیانو.

آموزش نت خوانی پیانو برای کودکان

یکی از مراحلی که پس از یادگیری نت های پیانو و مطالب مربوط به آن، به میان می آید و از اهمیت بسیار بالایی هم برخودار است، آموزش نت خوانی پیانو برای کودکان میباشد. شمایی که به دنبال یادگیری پیانو یا هر ساز دیگری هستید، حتما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که باید و باید نت خوانی را به خوبی یاد بگیرید تا در ادامه بتوانید ساز مورد نظرتان، مثلا همین پیانو را بنوازید. به دلیل اهمیت بلد بودن نت خوانی و تاثیر زیادی که در روند یادگیری پیانو نوازی شما دارد، برخی از راه کارها و مراحل برای آموزش نت خوانی پیانو در قسمت زیرین این پاراگراف جمع آوری و معرفی شده اند.

قدم اول: قدم اول در بحث آموزش نت خوانی پیانو برای کودکان، یادگیری نت های موسیقی با دست راست که در قسمت قبلی هم به آنها اشاره شد، است، یعنی دو، ر، می، فا، سل، لا و سی که در برخی زبان ها به ترتیب به شکل های C D E F G L B نشان داده میشوند. در قدم اول شما باید خطوط حامل، نت ها و مکان قرار گیری نت ها بر روی خطوط حامل را یاد بگیرید.

قدم دوم: در دومین قدم از آموزش نت خوانی پیانو برای کودکان باید نام نت ها را در زیر شکل و مکان قرار گیری آنها بر روی خطوط حامل، بنویسید، و در زمان نواختن پیانو هر نتی را که مینوازید، نامش را هم برای خود تکرار کنید. البته باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که به این کار یعنی دیدن نت ها برای تشخیص شان عادت نکنید و صرفا این کار را برای به خاطر سپردن نت ها و بالاتر بردن سرعت نواختن تان به کار ببرید.

کسب اطلاعات بیشتر: آموزش آنلاین پیانو

آموزش نت خوانی پیانو برای کودکان

قدم سوم: پس از یادگیری نت های پیانو برای دست راست و کلید سل، و برای آکورد گرفتن، نوبت به یادگیری کلید باس یا همان کلید فا و جای نت ها برای دست چپ می رسد. برای دست چپ هم باید همان مراحل و کارهایی را که برای یادگیری کلید سل و نت های دست راست انجام دادید، انجام بدهید. نام نت های بین خطوط در کلید فا هم به شکل ACEGB و نام نت های بر روی خطوط حامل هم به شکل GBDFA  هستند.

قدم چهارم: چهارمین قدم آموزش نت خوانی پیانو هم یادگیری نت ها از طریق شماره گذاری انگشان دست است. در این مرحله شما به ترتیب از انگشت شست که اولین شماره است، بر روی انگشتان خود عدد و شماره می گذارید.

قدم پنجم: آخرین قدم از آموش نت خوانی پیانو هم این میباشد که به سراغ نت های نیم پرده یا همان کلاویه های مشکی که نصف فاصله دو نت را نشان میدهند بروید. به نت های نیم پرده، بمل و دیز هم گفته میشود و با قرار دادن علامت های مخصوص در کنار نت نشان داده میشوند.

بهترین استاد آموزش پیانو

در صورتی که به دنبال آموزش پیانو و مفاهیم آن مثل آموزش نت های پیانو، آموزش نت خوانی پیانو و در کل سیر تا پیاز و صفر تا صد نواختن و آموزش پیانو هستید، به شما پیشنهاد میشود که به یکی از بهترین سایت های حوزه آموزش پیانو در ایران یعنی سایت سپهر ملودی مراجعه کنید. پس از مراجعه کردن به سایت سپهر ملودی و خواندن محتواهای مفید هم، به شما پیشنهاد میشود که با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا هم مشاوره تخصصی ای در ارتباط با آموزش پیانو بگیرید، و هم دوره تدریس خصوصی پیانو را تحت تعلیم استاد سپهر ابراهیمی که یکی از بهترین استاد آموزش پیانو ها در کرج و تهران میباشد، شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *